co je to BMI ??

16. prosince 2008 v 20:31 | anagirl |  o hubnutí
Indexové číslo vypočítané z poměru tělesné výšky a hmotnosti (tzv. BMI neboli BODY MASS INDEX) nelze chápat jinak, než jako orientační výpočet, protože samotná váha těla jako taková poskytuje pouze bezvýznamné číslo.
Click na Celý článek ↓

I přesto se jedná o nejpoužívanější kalkulaci na výpočet indexu ukazující na problém nadváhy a obezity. Nadváha a obezita je na celém civilizovaném světě strašákem číslo jedna. Ročně umírá na choroby způsobené nadměrnými zásoby tuku zbytečně tisíce lidí. Nadváha a obezita může vyjít třeba i Vám, když si zkusíte vypočítat Váš BMI index na naší kalkulačce.
BMI se snaží vzájemně porovnávat výšku a hmotnost člověka (nezáleží na pohlaví a věku). Vypočítaná hodnota BMI nám pak napovídá, jestli máme podváhu, hmotnost "v normě", nadváhu nebo obezitu. Ale znovu opakuji. Pouze napovídá. Pro aktivní sportovce a to nejen kulturisty je tento index v podstatě nepoužitelný a zavádějící a také se ani nepoužívá. BMI index je určen pouze pro běžnou populaci a nikoliv pro sportovce a nadšence intenzivně se zabývající silovými sporty (nepoužitelné pro děti, těhotné a kojící ženy a taktéž pro aktivní sportovce-majitele nadprůměrné svalové hmoty).
BMI se počítá: hmotnost v kilogramech vydělíte druhou mocninou výšky v metrech, tedy: kg/m². Například pro ženu, která má výšku 168 cm a hmotnost 65 kg, bude výpočet vypadat takto: 65/1,68² = 65/1,68x1,68 = 65/2,82 = 23. BMI této ženy je tedy 23. V tomto případě se jedná o normální váhu s minimálními zdravotními riziky.
  • BMI pod 18 ukazuje na podváhu a vysoká zdravotní rizika
  • BMI 18-24,99 ukazuje na normální váhu s minimálními zdravotními riziky
  • BMI 25-29,99 ukazuje na nadváhu se zvýšenými zdravotními riziky
  • BMI 30-34,99 ukazuje na obezitu 1. stupně s vysokými zdravotními riziky
  • BMI 35-39,99 ukazuje na obezitu 2. stupně s vysokými zdravotními riziky
  • BMI 40 a více ukazuje na klinickou obezitu 3. stupně s velmi vysokými zdravotními riziky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama