bulimie

16. prosince 2008 v 20:43 | anagirl |  PPP
Bulimičky (většinou se jedná o ženy) mohou mít váhu normální. Opakované zvracení vyvolává únavu, kazivost zubů, trvalé bolesti v krku, bolesti břicha, nadýmání, poruchy trávení a poruchy látkové výměny. Zneužití projímadel může porušit činnost svalů ve stěnách střev a vést k chronické zácpě. Mohou nastat i poruchy z nedostatku tekutin, elektrolytů a nutričních látek, především minerálů a vitamínů. Lidé s nutkavou touhou po jídle dávají často přednost moučné stravě s vysokým obsahem cukru, po níž hladina krevního cukru rychle stoupá. Slinivka na to reaguje zvýšenou tvorbou inzulinu, který může naopak vyvolat pokles hladiny cukru v krvi. To však jako v bludném kruhu opět vzbuzuje touhu po dalším jídle. Většina bulimiček se uchyluje k jídlu v důsledku stresu. Naučte se tedy zvládat stres jinými způsoby, než jídlem. Napište si seznam činností, které můžete provádět v případě stresu či nutkavé chuti na jídlo. Udělejte si třeba aromatickou koupel, běžte ke kosmetičce, na masáž, začněte plést, vyšívat, zkrátka cokoli co děláte ráda a zažene vám to myšlenky na jídlo či stres.


Pro zvládnutí mentální bulímie je zapotřebí především odhodlání, pevná vůle, v mnoha případech odborná pomoc (konzultace s psychologem či psychiatrem) a dokonalá výživa organismu. Protože tělo bulimičky v podstatě nutričně hladoví, tak pociťujete hlad, chutě a začne známý koloč ... . Je třeba dodat organismu buněčnou výživu. Buněčná výživa jednoduše znamená výživový program, který je sestaven tak, že buňky v našem těle jsou plně vyživovány. Toto umožňuje našim buňkám růst, regeneraci a vykonávání své funkce s největší efektivností, která je možná. Výsledek je, že se cítíme a vypadáme lépe a jsme také schopni větší obranyschopnosti proti chorobám a také kontrolovat naši váhu, pokud je potřeba. Dodání pořádné výživy je značně komplikovanější, než se jednoduše vyhnout určitým přebytkům v průměrné dietě.


Příznaky:
• Konzumace mnohem většího množství jídla, než by většina lidí dokázala sníst za stejnou dobu;
• Pocit ztráty kontroly nad jídlem (například pocit, že nemohu přestat nebo rozhodovat o tom, co a v jakém množství jím);
• Opakující se nepřiměřená snaha zabránit zvýšení hmotnosti (například vyvolané zvracení, zneužívání projímadel, diuretik, hladovka a cvičení v nadměrné míře);
• Sebehodnocení nepřiměřeně závislé na tvaru postavy a tělesné hmotnosti.


Mentální bulímie významně narušuje psychickou pohodu postižených, jejich společenský a rodinný život. To, co mělo sloužit k získání například vyššího sebehodnocení (vyhublost), má ve svých dlouhodobých důsledcích zcela opačný efekt - možnosti seberealizace jsou stále omezenější a sebevědomí se prudce snižuje. Po prvotním uspokojení z poklesu tělesné hmotnosti se běžně objevují různé příznaky deprese a úzkosti, které však většinou mizí, když se postiženým podaří znovu získat kontrolu nad příjmem potravy (normálně jíst, ne hubnout). Nutkavá touha po jídle: Lidé s touto poruchou touží po jídle, i když nemají hlad. Typem nutkavého jídla jsou až orgie v přejídání, kdy člověk sní v krátké době obrovské množství jídla. Přitom nemá pocit sytosti a při jídle se nedokáže ovládnout. Takoví lidé stráví mnoho času plánováním jídelníčku nakupováním potravin. Za svou nenasytnost se ovšem stydí, mívají pocity viny, a proto jedí většinou tajně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama